![Image](/images/2022/05/15/ed-news-01.png)
Στις 11-02-2022 δημοσιεύτηκε η κοινή διακήρυξη συνεργασίας μεταξύ της ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΞΑΝΑ και της ΝΕΑΣ ΔΕΞΙΑΣ
Είχαμε την αμυδρή ελπίδα ότι ο Κυριάκος Μητσοτάκης, με την παρέα των “αρίστων”, θα αποτολμούσε τις δομικές, θεσμικές μεταρρυθμίσεις, που χρειάζεται η χώρα, “σπάζοντας αβγά”.
Δυστυχώς, αποδείχθηκε ότι η κυβέρνηση της ΝΔ δεν έχει τη θέληση ή την ικανότητα ούτε καν να τα βγάλει από τη “χάρτινη συσκευασία”. Το να συγκρίνεται με τον εσμό ψυχιατρικού και ποινικού ενδιαφέροντος, που είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, και να συμπεραίνει αυτάρεσκα ότι είναι καλύτερη, βάζει πολύ χαμηλά τον πήχη και, κυρίως, δεν προσφέρει χάρτη εξόδου από την κινούμενη λάσπη της παρακμής, στην οποία έχει βουλιάξει, εδώ και καιρό, η πατρίδα μας.
Χρειαζόμαστε συγκεκριμένες πολιτικές και όχι σε βάθος τετραετίας – και τις χρειαζόμαστε “χθες”:
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
![▪](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/25aa.png)
Αυτές είναι οι βασικότερες από τις 50 συνολικά θέσεις, στις οποίες η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ, με πρόεδρο τον Θάνο Τζήμερο, και η ΝΕΑ ΔΕΞΙΑ, με πρόεδρο τον Φαήλο Κρανιδιώτη, διαπίστωσαν απόλυτη ταύτιση απόψεων και αποφάσισαν, στις επόμενες εθνικές εκλογές, να συμπράξουν εκλογικά. Ο συνασπισμός ονομάζεται:
και επικεφαλής είναι ο Θάνος Τζήμερος.
Τα δύο κόμματα διατηρούν την οργανωτική, οικονομική και ιδεολογική τους ανεξαρτησία, ενώ στις θέσεις που διαφέρουν, συνεχίζουν να έχουν το καθένα τη δική του αντίληψη. Όμως, πρόκειται για επουσιώδη θέματα, και, όταν το Έθνος κινδυνεύει με εξάλειψη από τον χάρτη, κανένας Έλληνας δεν έχει την πολυτέλεια να αναλώνεται σε διαξιφισμούς για το “φύλο των αγγέλων”. Πάντως, μεταξύ των δύο συνασπιζόμενων κομμάτων, υπάρχουν λιγότερες διαφωνίες απ’ όσες στο εσωτερικό της ΝΔ, του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΙΝΑΛ.
Δεν είμαστε ακροδεξιοί, όπως τα φερέφωνα της παρακμής έσπευσαν να διαδώσουν, ούτε εθνικιστές, με την έννοια του “παρελθοντοκάπηλου” και του “φουστανελολάγνου”. Αλλά είμαστε πατριώτες.
Αγαπάμε την πατρίδα μας, όπως και την οικογένειά μας, διότι η πατρίδα μας είναι η ευρύτερη οικογένειά μας. Είμαστε ανοιχτόμυαλοι πολίτες του κόσμου, που θέλουν η Ελλάδα να πάψει να είναι ο “παρίας” της διεθνούς κοινότητας και να πρωταγωνιστήσει στον διεθνή στίβο ως χώρα παραγωγής προϊόντων, ιδεών, τεχνολογίας και πολιτισμού.
Είμαστε, επίσης, Ευρωπαίοι, διότι η Ελλάδα ανήκει στην Ευρώπη, όντας το λίκνο του ευρωπαϊκού πολιτισμού, μολονότι φρίττουμε με την πολιτική μυωπία και την ατολμία των ηγετών της Ε.Ε., που παρακολουθούν – «μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα» – τη μεταμόρφωσή της, με δημοκρατικές διαδικασίες, σε ισλαμικό χαλιφάτο και, εν τω μεταξύ, σε στρατόπεδο εκπαίδευσης ισλαμιστών τρομοκρατών, με βολές επί ζωντανών στόχων, των ευρωπαίων πολιτών. Θέλουμε να δώσουμε τη μάχη, μέσα από τους θεσμούς της Ε.Ε., αυτούς που μας εξασφάλισαν 70 χρόνια ειρήνης, η ήπειρός μας να παραμείνει ευρωπαϊκή και να μη μεταβληθεί σε πολυπολιτισμική δυστοπία.
Καλούμε όσες πολιτικές δυνάμεις έχουν τους ίδιους στόχους και το ίδιο όραμα, να συμμετάσχουν στον συνασπισμό μας, χωρίς τις αγκυλώσεις της κομματικής γεωγραφίας του παρελθόντος. Η Χώρα πρέπει και μπορεί, όχι μόνο να επιβιώσει, αλλά να ευημερήσει και να διακριθεί.
ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ ΦΑΗΛΟΣ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗΣ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ ΝΕΑ ΔΕΞΙΑ